Energy for Equality is an Activity of the MCA Kosovo’s JETA Project focused on gender equality and workforce development. - Energy for Equality

Energy for Equality is an Activity of the MCA Kosovo’s JETA Project focused on gender equality and workforce development.


Energija za jednakost ima za cilj povećanje zastupljenosti žena u energetskom i sličnih sektorima kroz promovisanje rodno ravnopravnih praksi unutar kompanija, pružanje mogućnosti za umrežavanje, mentorstvo i obuku žena, jačanje obrazovnih mogućnosti i pružanje tehničke pomoći i malih grantova poslodavcima u energetskom i sličnim sektorima. Projekat uključuje i nove tehničke programe obuke koji pomažu ženama da steknu veštine koje traže poslodavci u energetskom sektoru i koje su neophodne za energetsku tranziciju Kosova.

Energija za jednakost obuhvata sledeće pod-aktivnosti:

Komponenta mogućnosti Energije za jednakost

Komponenta mogućnosti Energije za Jednakost podržava karijere žena jačanjem njihovih kapaciteta, praktičnog znanja i sistema podrške za ulazak, ostanak i napredak unutar dinamičnog energetskog sektora. Verujemo da ulaganjem u profesionalni razvoj žena možemo stvoriti raznovrsniju, inkluzivniju i inovativniju radnu snagu.

Komponenta grantova Energije za jednakost

MCA Kosovo će pružati grantove za unapređenje zastupljenosti žena i njihovih karijera u energetskom sektoru. Grantovi su osmišljeni da postignu sledeće: povećanje primene i institucionalizacije rodno odgovornog radnog okruženja za žene u energetskom i povezanim sektorima na Kosovu. Šta je rodno odgovorno radno okruženje? Gde se žene različitih profila, uključujući i one iz manjinskih zajednica, cene kao talentovane zaposlene. Gde kompanije imaju politike i prakse za regrutaciju, zapošljavanje, zadržavanje i unapređenje zaposlenih žena. Primeri uključuju politike prilagođene porodici, koje koriste i muškarcima i ženama, i prakse za sprečavanje rodno zasnovanog nasilja i uznemiravanja na radnom mestu.

Komponenta priznanja Energije za jednakost

Cilj Komponente priznanja Energije za jednakost je priznavanje napora kompanija u unapređenju rodne ravnopravnosti, kroz poboljšanje razmene dobrih praksi, pozicioniranje kompanija kao atraktivnih radnih mesta za žene i povećanje svesti među kompanijama u energetskom i povezanim sektorima o prednostima rodne ravnopravnosti na radnom mestu.

Račun Milenijumskih izazova (MCA) Kosovo je entitet za provođenje Sporazuma o programu Kompakt.

MCA Kosovo je rezultat saradnje između Republike Kosovo i Sjedinjenih Američkih Država, preko Korporacije milenijumskih izazova (MCC), formalizovane potpisivanjem Sporazuma o programu Kompakt, u julu 2022. godine. Kao osnova, naša misija temelji se na sprovođenju transformativnog programa Kompakt, koji odražava zajedničku posvećenost ka podsticanju održivog razvoja, ekonomskog rasta i socijalnog osnaživanja na Kosovu. Značajan grant MCC-a od 202 miliona dolara pruža temeljnu podršku za inicijative MCA Kosovo, odražavajući zajedničku posvećenost održivom razvoju Kosova. Ovo partnerstvo naglašava zajedničke vrednosti i ciljeve, pozicionirajući MCA Kosovo kao katalizator napretka i transformativnih promena. Glavni cilj MCA Kosovo je nadzor i sprovođenje programa Kompakt, sveobuhvatne inicijative koja uključuje značajne projekte. Ovi projekti uključuju Projekat baterijskog sistema za skladištenje energije (BESS), i Projekat za ubrzanje pravedne i ravnopravne tranzicije (JETA), koji je usmeren na rodnu ravnopravnost i razvoj radne snage, i Projekat ubrzavanja katalitičkih privatnih investicija (ACFD). Zajedno, ovi napori su strateški osmišljeni da vode Kosovo ka održivim energetskim praksama, inkluzivnosti i ekonomskoj diversifikaciji.

Korporacija milenijumskih izazova (MCC) je nezavisna agencija Vlade SAD-a za stranu pomoć zasnovana na principu da je pomoć najefikasnija kada podržava dobro upravljanje.

MCC i Vlada Republike Kosovo potpisali su Kompakt vredan 202 miliona dolara koji će transformisati energetski sektor Kosova kako bi postao održiviji, inkluzivniji, pouzdaniji i pristupačniji. Kosovski Kompakt ima za cilj da ubrza prelazak zemlje ka energetskoj budućnosti koja je održivija, inkluzivnija, pouzdanija i pristupačnija, usredsređujući se na nepouzdano snabdevanje električnom energijom na Kosovu. MCC dodeljuje vremenski ograničene grantove koji promovišu ekonomski rast, smanjenje siromaštva i jačanje institucija. Ove investicije u osnovnu infrastrukturu i reforme politika i institucija su ključne intervencije koje poboljšavaju živote gotovo 270 miliona ljudi u 46 zemalja i pet kontinenata. Investicije MCC-a podržavaju stabilnost i prosperitet u partnerskim zemljama, dok istovremeno unapređuju američke interese.